Ing. Ivana KLAČKOVÁ, PhD.

Email: ivana.klackova@fstroj.uniza.sk
Pôsobí vo funkcii Výskumný pracovník (od roku 2018) na Katedre automatizácie a výrobných systémov, SjF UNIZA. Odborne sa špecializuje na oblasť optimalizácie robotizovaného pracoviska z pohľadu energetickej efektívnosti, navrhovania automatizovaných a robotizovaných pracovísk a výrobných systémov, ako aj posudzovania a znižovania bezpečnostných rizík strojových zariadení / na pracoviskách (v pracovnom procese). Aktívne spolupracuje s podnikmi z priemyselnej praxe v oblasti inovačného riešenia projektov. Participuje na medzinárodných a národných výskumných a vývojových projektoch.
Titul Ing. a PhD. získala v odbore Strojárstvo, študijný program Energetické stroje a zariadenia / Technika prostredia, na Žilinskej univerzite v Žiline v roku 2005 a v roku 2008. Po ukončení vysokoškolského štúdia zabezpečovala kompletné podklady a doklady potrebné k vydaniu územných rozhodnutí, príp. stavebných povolení pre líniové stavby v spoločnosti Stredoslovenská distribučná, a.s. Riešila všetky nevyhnutné činnosti so zameraním na zaistenie spolupráce všetkých zainteresovaných strán pri organizovaní a realizácii projektov vo všetkých ich fázach. V rámci odborných aktivít rieši úlohy pre potreby praxe a participuje na školeniach pre pracovníkov z praxe.
Je spoluautorkou 2 vysokoškolských učebníc. Je spolupôvodkyňou patentov a úžitkových vzorov, autorkou, resp. spoluautorkou publikácií publikovaných v karentovaných časopisoch (Sensors, Applied Sciences-Basel, Processes, Energies), vedeckých publikácií registrovaných v databázach WoS a Scopus, recenzovaných vedeckých a odborných publikácií, odborných a popularizačných publikácií, ako aj výskumných správ a štúdií. Pravidelne recenzuje odborné články v renomovaných zahraničných časopisoch (Sensors, Energies, Applied Sciences, Processes, Sustainability, Inventions, Computation, Micromachines, Materials a International Journal of Environmental Research and Public Health). Vypracováva posudky na grantové projekty. Je členkou v medzinárodných vedeckých a programových výboroch domácich a zahraničných konferencií a v redakčných radách domácich a medzinárodných časopisov. Od roku 2019 je členkou vedeckej rady pre vzdelávacie aktivity (Svetová asociácia inovatívnych technológií). Participuje na riešení projektov aplikovaného výskumu (APVV, KEGA) a základného výskumu (VEGA). Aktívne sa pravidelne zúčastňuje domácich a zahraničných konferencií, či seminárov a školení. Absolvovala zahraničné stáže v rámci programu CEEPUS (Univerzita Bielsko-Biala, VŠB – Technická univerzita Ostrava).