Ing. Zuzana SÁGOVÁ, PhD.

Email: zuzana.sagova@fstroj.uniza.sk
Na Katedre automatizácie a výrobných systémov Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline zastáva od roku 2017 funkciu výskumnej pracovníčky. Zameriava sa na koordinovanie medzinárodných a národných výskumných a vývojových projektov, ktoré majú zásadný význam pre hospodársky a spoločenský rozvoj. Odborne sa orientuje na oblasť systematického navrhovania automatizovaných a robotizovaných výrobných systémov, ako aj posudzovania a znižovania bezpečnostných rizík strojových zariadení z pohľadu výrobcu alebo prevádzkovateľa.
Titul Ing. a PhD. získala v odbore Strojárstvo, študijný program Priemyselné inžinierstvo, na Žilinskej univerzite v Žiline v roku 2007 a v roku 2010. Počas štúdia pôsobila ako odborný pracovník v závode VOLKSWAGEN SLOVAKIA, a.s. a časť štúdia absolvovala na Varšavskej technickej univerzite, na Fakulte manažmentu. Po ukončení vysokoškolského štúdia zabezpečovala komplexné odborné poradenstvo v oblasti realizácie inovačných projektov a projektovania “produktívnych a zdravých” pracovísk pre zákazníkov spoločnosti Slovenské centrum produktivity. Neskôr pôsobila ako projektová manažérka v CEIT, a.s. so zameraním sa na zaistenie spolupráce všetkých zainteresovaných strán pri organizovaní a realizácii projektu vo všetkých jeho fázach.
Je spolupôvodkyňou patentov a úžitkových vzorov, autorkou, resp. spoluautorkou publikácií publikovaných v karentovaných časopisoch (Applied Sciences, Energies, Symmetry), vedeckých publikácií registrovaných v databázach WoS a Scopus, recenzovaných vedeckých a odborných publikácií, odborných a popularizačných publikácií, ako aj výskumných správ a štúdií. Participovala na riešení projektov aplikovaného výskumu (APVV, KEGA), základného výskumu (VEGA), celoživotného vzdelávania (program Leonardo da Vinci), zo štrukturálnych fondov (OP Výskum a inovácie, OP Vzdelávanie) a regionálneho rozvoja (program Cezhraničnej spolupráce SR-ČR). Pravidelne sa aktívne zúčastňuje domácich a zahraničných konferencií či seminárov. Absolvovala zahraničné stáže v rámci programov Erasmus (kontrakt: študent - Varšavská technická univerzita) a CEEPUS (kontrakt: učiteľ - České vysoké učení technická v Prahe, Univerzita Bielsko-Biala, VŠB – Technická univerzita Ostrava). Pôsobí v medzinárodných vedeckých a programových výboroch domácich a zahraničných konferencií a v redakčných radách domácich časopisov.