doc. Ing. Juraj URÍČEK, PhD.

Pedagogický pracovník

Email: juraj.uricek@fstroj.uniza.sk
Aktuálne pôsobí ako pedagogický pracovník a študijný poradca pre 1. a 2. stupeň denného štúdia na Katedre automatizácie a výrobných systémov na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline. Je členom rady kvality SjF a interný auditor na KAVS. Odborne sa orientuje predovšetkým na automatizáciu, mikroelektroniku, mikropočítačovú techniku, riadiace a mechatronické systémy. Ďalšou oblasťou záujmu sú roboty a manipulátory ako aj oblasť automatizácie technickej prípravy výroby s využívaním CAD systémov spoločnosti Autodesk. Špecifickou oblasťou jeho vedecko-výskumných aktivít je od roku 2005 vývoj robotov a mechanizmov s paralelnou kinematickou štruktúrou a taktiež vývoj a realizácia mobilných robotov.
Titul Ing. získal v študijnom odbore strojárska technológia na Strojníckej a elektrotechnickej fakulte Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline v roku 1983. Vedeckú hodnosť kandidáta technických vied CSc. v odbore Strojárska technológia (Aplikácia autoregresných modelov pri riadení rezného procesu) získal v roku 1994 a od roku 1998 je oprávnený používať vedecko-akademickú hodnosť PhD. Habilitoval sa v roku 2002 v odbore Strojárstva technológia na Strojníckej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline s názvom habilitačnej práce Simulácia činnosti číslicovo riadených strojov a robotov. Je spoluautorom 2 vysokoškolských učebníc, 2 vysokoškolských skrípt a viacerých vedeckých článkov publikovaných v domácich a zahraničných časopisoch a konferenčných zborníkoch. Počas 40 ročného pôsobenia na Strojníckej fakulte úspešne viedol desiatky študentov pri riešení bakalárskych a diplomových prác ako aj 7 doktorandských prác. Zúčastnil sa na riešení projektov VEGA, KEGA, APVV, ŠF EU (aj v pozícií zodpovedného riešiteľa a zástupcu zodpovedného riešiteľa) a na viacerých projektoch pre prax. Aktívne sa zúčastňuje na propagácii katedry a fakulty na Európskej noci výskumníkov, čím motivuje k záujmu žiakov a študentov základných a stredných škôl predovšetkým o oblasť robotiky a automatizácie.